PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Strážnický festival připomene 30. výročí od počátku represí rockové muziky


Ve Strážnici na Hodonínsku, se dnes na jednom pódiu potkají rockové kapely z období takzvané Nové vlny. Festival je připomínkou 30. výročí od vydání článku "Nová vlna se starým obsahem" v týdeníku Tribuna, který předznamenal zákazy a perzekuci tehdejších alternativních skupin. V kulturním domě Strážničan dnes zahrají třeba HUDBA PRAHA, U6 JSME DOMA, EXTEMPORE a GARAGE. 

Pořadatelé chtějí novou vlnu představit komplexně - jako zajímavý fenomén kulturní historie. Program sestavili tak, aby co nejvíce odrážel pestrost alternativní scény v první polovině 80. let. "Zároveň jsme chtěli otevřít i otázku významu svobody pro lidský život. V současnosti jsme bohužel svědky zapomínání toho, jaké to je, když se svobody nedostává," uvedl předseda pořádajícího sdružení Spronk, Pavel Žák.

Většina pozvaných kapel vystoupí dnes, přehlídka skončí v neděli. Součástí festivalu je také například beseda, přednáška nebo výstava černobílých fotografií Davida Tesaře, které vyšly v knize Tváře undergroundu.

Koncert k 30. výročí neblaze proslulého článku se připravuje také v Praze. V Paláci Akropolis zahrají 26. března formace ZIKKURAT, MÁMA BUBO nebo KRÁSNÉ NOVÉ STROJE.

Článek "Nová vlna se starým obsahem" vyšel v Tribuně 23. března 1983. Mnozí hudebníci poté čelili problémům a překážkám při pořádání koncertů. Například Pražský výběr se dočasně odmlčel, Jasná páka se transformovala v Hudbu Praha. Další kapely zcela ukončily činnost. Totalitní moc ale ani prostřednictvím zákazů a restrikcí nedokázala hudební aktivity spjaté s novou vlnou zcela potlačit.

Zobrazeno: 95x (Zdroj: ČTK)

Pentagram

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Aktualita | Strážnický festival připomene 30. výročí od počátku represí rockové muziky | Hard Music Base

Menu

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist