PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

ARAKAIN slaví 40 let speciálními koncerty a reedicí ceněného alba ´Schizofrenie´


Debutové album je jedinečné, o tom žádná. Tuplem to platí o ikonickém "Thrash The Trash" (1990) tuzemské metalové legendy ARAKAIN, které vyšlo na sklonku loňského roku v parádní reedici na LP, CD a digitálně s bonusy. Jak ale nejen hudební kritici často poukazují, skutečným prubířským kamenem a potvrzením debutem naznačeného potenciálu bývá až album druhé. O nesporných kvalitách albové dvojky Arakainu "Schizofrenie" (1991) se toho hodně napsalo už v době jejího prvního vydání, ale náležitě ocenit si zaslouží i v roce 40. výročí kultovní kapely, kdy tento vpravdě nadčasový opus znovu vychází na LP 180 g, CD a digitálně v novém remasteru!

 

 

Kapela prošla několika zásadními procesy. Odchod bubeníka Roberta Vondrovice a kytaristy Daniela Kroba do Kreysonu nás více semknul a s návratem těžko nahraditelného sólisty Miroslava Macha i nástupem mladého bubenického talentu Štěpána Smetáčka jsme cítili sílu a invenci nového potenciálu. Také jsme byli ovlivněni nástupem náročnějšího metalu, za všechny můžu jmenovat slavný kytarový projekt Cacophony, a chtěli jsme do skladeb dostat ještě více instrumentace, bez ohledu na komerčnost. Sestava silných autorů i silných interpretů k tomu dávala všechny podmínky. Zkrátka chtěli jsme to všem nandat. A myslím, že tady interpretačně takové album v našem žánru nikdo nezopakoval,“ přibližuje okolnosti vzniku Schizofrenie i tehdejší ambice a umělecké směřování Arakainu kytarista Jiří Urban.

 

Je tak svým způsobem symbolické, že reedice vychází v roce, kdy metalová legenda slaví 40. výročí, navíc stejně jako Thrash The Trash v mimořádně zdařilém remasteru ze studia SONO Records a s citlivě zrekonstruovaným obalem jak pro LP, tak i pro CD. A zatímco CD verze vychází v digipacku s rozšířeným bookletem o texty a bohatou fotografickou výbavou, vinylová 180g verze je pak opět obohacena o download kódy, díky kterým si jejich majitel může stáhnout přepis původní nahrávky v Hi-Res.

 

Reedice Schizofrenie ale samozřejmě není jediným „dárkem“ k oslavám letošního jubilea. Jak Jiří Urban podotýká, Arakain rok 2022 věnuje „mapování toho nejpopulárnějšího, a tedy i nejočekávanějšího z našeho repertoáru.“ Po jarní části pojmenované 40 LETour1 a letních festivalových vystoupeních populární kapela naváže podzimním 40 LETour2, v jehož rámci bude na programu pětadvacítka hitů a pilířů bohaté historie kapely, která se může pyšnit výsostnou pozicí na českém rockovém trhu. Vrcholem oslav pak bude „největší megakoncert v historii za účasti bývalých zpěváků“, který proběhne v pražském O2 universu 28. ledna 2023.

Přidáno: 9.6.2022 (Zdroj: Supraphon)

Rock´N´Roll Hell

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Aktualita | ARAKAIN slaví 40 let speciálními koncerty a reedicí ceněného alba ´Schizofrenie´ | Hard Music Base

Menu
O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist