PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Vybíráme elektrickou kytaru


Při výběru tohoto ikonického nástroje, který je více než kterýkoliv jiný symbolem nespoutanosti a dravosti moderní hudby, je dobré respektovat několik zásad a typů, abychom si byli jisti, že si jako svou kytaru vybereme skutečně vhodný nástroj, se kterým budeme maximálně spokojení. Jak kdysi řekl jeden z nejslavnějších kytaristů rockové historie Jimmy Page: „Se svou kytarou jsem se prakticky oženil.“ Je to do veliké míry pravda, zejména v momentě, kdy si vybíráte svou první kytaru. Velká většina profesionálních kytaristů vlastní celý nástrojový park s nejrůznějšími modely a často se takové sbírky aktivně používaných nástrojů vyšplhají až na desítky či stovky kusů, nicméně když se podíváte na profily těchto hudebníků, vždy najdete jeden ikonický model, který daný hudebník akcentuje nejvíce. Jimmy Page si vybral Gibson Les Paul, Tommy Iommy Gibson SG nazvaný Old Boy, Jimmy Hendrix Fender Stratocaster, Keith Richards Fender Telecaster a takto bychom mohli pokračovat prakticky u každého kytaristy. Právě teď si takový model pravděpodobně vybíráte Vy, tak se pojďme podívat, jak na to.

Jako u všech nástrojů, i zde záleží zejména na Vašich uších a na tom, co od nástroje čekáte. Máte konkrétní představu o zvuku? Máte oblíbený hudební styl? Chcete se přiblížit konkrétní kapele a konkrétnímu způsobu hry? Rada první: zjistěte si o kytarách a jejich slavných modelech, co nejvíce. Dozvíte se totiž, proč jednotliví hráči hráli na konkrétní typy kytar, jak moc se to projevilo na výsledném zvuku nahrávek a hlavně u kterého „krejčího“ šijí. Samozřejmě se velký rozdíl mezi kytarou pro začátečníka a profíka, nicméně obě tyto skupiny si zaslouží kvalitní nástroj.

Kompromis ceny, kvality a materiálu

Pokud máte konkrétní představu o kytaře, přichází část výběru rozpočtu, do kterého se budete chtít vejít při výběru nástroje. Samozřejmě platí základní poučky, že člověk není tak bohatý, aby si kupoval levné věci, nicméně kolikrát není zbytí a začátečník se musí často spokojit s málem. Pamatujte v takovém případě, že hlavní síla kytaristy spočívá v jeho rukou a uších, a že kvalitní nástroj Vám sice výrazně pomůže, ale i bez něj se dá dělat dobrá muzika. Při výběru levnějších značek si dejte pozor zejména na kvalitu spojení jednotlivých komponentů počínaje dřevem, konče snímači a vůbec propojením celku v rámci hotového nástroje. Platí obecná poučka, že by z kytary nemělo nic vyčuhovat a jednotlivé díly by k sobě měly sedět a být dobře nalakované a pochromované bez oděrků a defektů.

Materiál, zvuk, uchycení strun a hardware vůbec

Výsledný zvuk kytary je to hlavní, co Vás bude při hře doprovázet a s tím souvisí celková koncepce nástroje, tedy, jak je postaven a z jakých materiálů. Nejčastěji se používá masivní tělo z jasanového nebo mahagonového, popř. lipového dřeva a javorový či ořechový krk s hmatníky z palisandru. Těchto dřev může být použito i větší množství na jeden nástroj, a tím může být upraven jeho celkový zvuk. 

Samotný charakter zvuku hodně souvisí s použitými snímači, resp. jejich konstrukcí, u které rozlišujeme dva základní typy a sice jednocívkový snímač a tzv.humbucker (dvojcívkový). Zatímco jednoduché snímače mají spíše vyšší rockový zvuk, humbuckery kralují v oblastech hlubších frekvencí a vytváří nezaměnitelný hutný zvuk.

Pěkný zvuk je samozřejmě základ, neméně důležité však je, aby Vám také vydržel. V momentě kdy jsou totiž struny nedobře uchyceny, či není použita kvalitní ladící mechanika, se Vám totiž kytara může během hry nepříjemně rozlaďovat. Samostatnou kapitolou je v tomto případě i tzv. tremolo, nebo chcete li vibrato páka a celá tremolo mechanika, která sice může přidat Vaší hře na zajímavých efektech, nicméně pokud Vaše kytara nedisponuje ladícími zámky nebo opravdu kvalitní tremolo mechanikou, přinese Vám taková páka více starostí než zábavy.

V obchodě

Pokud si nejste s výběrem kytary příliš jisti, vezměte si sebou do obchodu někoho, kdo má s kytarou zkušenosti, popř. využijte odborného personálu ve větších obchodech s hudebními nástroji. Jejich pobočky nejenom, že nabízí značné množství nástrojů na výběr, ale zároveň zaměstnávají zkušený personál, který Vám může být nápomocen při hledání vhodného nástroje a příslušenství právě pro Vás. Při zkoušení kytary si dejte na čas a vyzkoušejte otočení všemi tónovými clonami i všechny polohy snímačů. Zároveň zkuste tóny i v nejvyšších polohách ať máte jistotu, že má kytara dobrý sustain i ve vyšších polohách a má rovně usazený hmatník vůči strunám. Zkoušejte si i jednotlivé polohy vůči zesilovači ať víte, jestli snímače zbytečně nenahoukávají (neplatí samozřejmě u vzdáleností pod 1 metr). Nezapomeňte, co jsme říkali na začátku článku, a sice že výběr kytary je prakticky totéž, jako výběr partnerky, proto se mu vyplatí dát čas a důvěřovat hlavně svým uším.

Závěrem

Možná jste si všimli, že se v tomto krátkém povídání neobjevila žádná doporučená značka ani varování. Ono je totiž velmi složité, protože rada typu „na kytaru za 3000 Kč se vykašli“ nemusí být vždy správná a motivující. Hlavní motivací je Vaše chuť hrát a Vaše očekávání, kdy za pár tisíc skutečně koupíte „přiměřený nástroj“ se vším pozitivním a negativním, co k tomu patří. Nicméně i v nízké cenové kategorii je rozdíl mezi „levným výrobkem“ a „drahým šmejdem“, proto se vyplatí být obezřetný. Pokud však nakupujete u seriózního prodejce typu www.kytary.cz, tak máte jistotu, že i v levnějších kategoriích existují jasná měřítka kvality a i v takovém případě můžete koupit použitelný nástroj za rozumně peníze. Takže hurá pro kytaru.

PR článek

Zobrazeno: 283x (Zdroj: www.kytary.cz)

ima.promotion

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Aktualita | Vybíráme elektrickou kytaru | Hard Music Base

Menu

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist